Aveņu stādīšana

Avenes pēc ražas veida tie dalītas vasaras un remontantajās jeb rudens avenēs. Vasaras avenēm raža veidojas uz divgadīgiem dzinumiem vasaras sākumā, savukārt rudens avenēm – dzinumu pirmajā attīstības gadā un ogas ienākas vasara otrā pusē, rudens sākumā.

Aveņu raža veidojas uz dzinumu sānzariem (augļzariem), kas vasaras avenēm veidojas otrajā dzinumu attīstības gadā, bet rudens avenēm jau dzinumu izveidošanās gadā.

 

PIEMĒROTĀKĀ VIETA AVEŅU STĀDĪŠANAI

Avenēm vispiemērotākā augsne ir vidēji smagas labi drenētas mālsmilts vai smilšmāla augsne. Stādot māja vai smilts augsnē, to nepieciešams ielabot ar organisko mēslojumu. Avenēm patīk vāji skāba augsne pH 5,7-6.5.

Stādīšanai nav piemērota applūstošas vietas un vietas kas ir pakļauta valdošajiem vējiem. Ierīkojot stādījumus, rindas labāk veidot ziemeļu-dienvidu virzienā, kas veicina vienmērīgāku ogu nogatavošanos.

Stādot gar žogu, jāievēro vismaz 1,5m attālums, lai stādījumu būtu ērti apkopt. Avenes nedrīkst stādīt starp augļu kokiem, jo tās tiks noēnotas, slikti augs un ražos, ogām būs zema kvalitāte.

 

AUGSNES SAGATAVOŠANA PIRMS AVEŅU STĀDĪŠANAS

Augsnes sagatavošanu nepieciešams veikt jau laikus, vēlams iepriekšējā gadā. Vispirms nepieciešams iznīcināt daudzgadīgās nezāles – turot augsni melnajā papuvē vai izmantojot herbicīdus. Pēc tam veikt augsnes pamatmēslošanu un apstrādi. Augsnes mēslošanai var izmantot kūtsmēslus, kompostu, zaļmēslojumu.

Svaigus kūtsmēslus iestrādā pirms stādīšanas. Kā ļoti piemērots mēslojums minams kūdras kūtsmēslu komposts attiecībā 1:1.

 

KAD STĀDĪT AVENES?

Avenes jācenšas iestādīt, līdzko augsne atkususi. Vasaras aveņu kailsakņu stādus var stādīt gan rudenī, gan pavasarī, bet konteinerstādus iespējams stādīt visu veģetācijas sezonu. Rudens avenes ieteicams stādīt pavasarī, jo tās rudenī vēlāk nobriest, tādēļ rudens stādījumi sliktāk pārziemo.

 

KĀ STĀDĪT AVENES?

Kailsakņu stādus stāda bedrēs, kuras veido tik lielas, lai varētu tajās ērti ievietot saknes. Stāda tik dziļi, lai pumpurs pie dzinuma pamatnes pēc bedres aizbēršanas atrastos 2-3cm zem augsnes virskārtas. Augsni pieblīvē un aplaista ~3-6l ūdens uz vienu stādu. Lai ilgāk saglabātu augsnē mitrumu, ieteicams apdobi mulčēt. Stādot konteinerstādus, tos bedrē ievieto tik dziļi, lai stāds atrastos tikpat dziļi, cik audzis iepriekš. Pirms stādīšanas konteinerstādus salaista, bet sausos podus ieteicams iepriekš izmērcēt.

Stādīšanas attālums, audzējot rindās: 2-3m starp rindām un 0,3-0,5m starp stādiem. Audzējot avenes kā atsevišķus krūmus, attālums starp stādiem – 1,8m.