Augļu koku apgriešana

Neveidoti koki var izaugt par milzu kokiem, kuriem slimību skartus zarus grūti izgriezt un lielākā ražas daļa vācama pa zemi. Neveidots vainags ātri kļūst biezs, augļzari strauji noveco un atmirst, augļi ir skaisti tikai vainaga ārpusē, ābeles ražo tikai katru otro gadu, gan zaros, gan lapās arvien vairāk novērojamas dažāda veida slimības un kaitēkļi.

Lai koks ražotu, tam jāsaņem pietiekamā daudzumā barības vielas un mitrums, fotosintēzes procesa rezultātā radītie ogļhidrāti un jāveido spēcīgi, jauni augļzari. Ja barības vielas un mitruma uzņemšanu ietekmē zemes darbi, tad fotosintēzes un jaunu augļazu veidošanās procesu ietekmē vainagu veidošana.

VAINAGU VEIDOŠANAS PAŅĒMIENI:

Dzinumu īsināšana – veicina zarošanos un augšanu. Tiek īsinātas pārāk garās jauno kociņu galotnes, lai veicinātu pamatzaru attīstību.

Dzinumu vai zaru izplēšana – plēšot audi tiek mazāk bojāti, tāpēc brūces nesulo un labāk aizaug. Šādi veidotiem vainagiem neveidojas ūdenszari.

Pumpuru izlaušana – veic pirms vai tūlīt pēc pumpuru izplaukšanas. Izlauž tos vietās, kur nav vēlama zaru veidošanās.

Atjaunojošā griešana – vecākiem kokiem, īsinot dažāda vecuma un resnuma zarus, tiek veicināta jaunu dzinumu veidošanās.

Zaru izgriešana vai izzāģēšana, atstājot celmiņu/stumbreni – jo resnāks zars, jo garāks celmiņš jāatstāj. Tā galam pēc iespējas ātrāk jāizžūst, tādēļ nav ieteicams to apsmērēt ar brūču ziedi.

KAD APGRIEZT AUGĻU KOKUS?

Zaru izgriešana vai īsināšana veicama pavasarī pirms sulu cirkulācijas sākšanās. Tas pastiprina barības vielu uzņemšanu no saknēm, tādējādi veicinot koka augšanu. Vainagi ziemā un agrā pavasarī (marts, aprīlis) veidojami gan jaunstādiem (divgadīgi un vecāki stādi), gan novecojušiem kokiem. Tas pats veicams arī vāji augošiem kokiem.

Vēlu pavasarī vai vasarā veido pārāk spēcīgi augušo koku izgriešanu. Šajā periodā nozāģējot koka galotni netiek stimulēta ūdenszaru veidošanās.

Pirms ražas novākšanas ieteicams veikt gan augļu izgaismošanu - izgriežot nokarenos un augļu noēnojošus jaunos dzinumus, gan nenobriedušu ūdenszaru izlaušanu.